Our website uses cookies throughout our system and to help us provide a better service. Continue to use the site as normal if you're happy with this, or click here to change your settings

Malaysia
2007, COBRA 10s & Borneo 10s

The club returned to the COBRA 10s as defending champions, and also were off to Borneo to play in the Borneo 10s for the first time.

HSBC COBRA 10s - 1st & 2nd November, Kuala Lumpur - Plate Semi finalists

Borneo 10s - 8th & 9th November, Sandakan - Winners

This tour was a first for the Penguins in so far as 3 differen elements of the club were active at the same time. The club entered a team in both the 10s tournaments plus had grass roots and coach education coaching teams in action.

COBRA 10s

Pool A

Penguins 17 12 Northlink (RSA)

Penguins 45 0 Oriental Rangotai (NZL)

Penguins 24 5 Borneo Eagles (MAS)

Quarter final

Penguins 5 7 Natal Duikers (RSA)

Plate Semi Final

Penguins 12 19 Marist St Joes (SAM)

Borneo 10s

Pool B

Penguins 88 0 Labuan (MAS)

Penguins 43 0 Sabah Eagles (MAS)

Penguins 62 0 ASAS (MAS)

Quarter final

Penguins 24 0 COBRA (MAS)

Semi final

Penguins 12 5 Marist St Joes (SAM)

Final

Penguins 15 24 Sandakan Eagles (MAS)

Squad: Matua Parkinson (Bay of Plenty, NZ 7s), Scott Waldrom (NZ 7s, NZ Maori - Captain), Mesake Davu (Fiji, Fiji 7s), James Rodley (Nth Harbour, NZ Maori), Tony Penn (Taranaki, Hurricanes, NZ Maori), James Annabel (Taranaki), Frank Afeaki (Nth Harbour Marist, Nth Harbour 7s), Ati Olive (Wellington B), Marc Camburn (Takapuna, NZ 7s), Matt Hodgson (Tauranga Sports, Bay of Plenty Development), Steve Alfeld (Canterbury), Maike Davis (Northland), Willy Hafu (Mahurangi, NZ U10), Toby Arnold (Tauranga Sports, Bay of Pelnty), Phil Burleigh (Burhside, Canterbury Development - Borneo only)

Coaches: John McKittrick

Tour Manager: Craig Brown

Academy Coaches: Grant McKelvey, Ben Fisher, Jamie Baron, Abby Wills

Grove
Tsumani
Synapse
Jack Speak
Community Group
Grove
Tsumani
Synapse
Jack Speak
Community Group